Son güncelleme : 23 Şubat 2017 - 6:49
Hoş geldiniz sayın ziyaretçi ÜYE GİRİŞİ YENİ ÜYELİK

Haberbank.com

Çok Bulutlu İstanbul 21°C
  • Dolar : 3.581 - Yükselişte
  • Euro : 3.787 - Yükselişte
  • Altın : 142.384 - Düşüşte
  • BIST : 88531.28 - Aynı Seviyede
İlköğretimde yeni sınav sistemi belli oldu
Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, SBS'nin yerine gelecek yeni sistemin ayrınıtlarını kamuoyuyla paylaştı.
İlköğretimde yeni sınav sistemi belli oldu


0
Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, milyonlarca öğrencinin merakla beklediği yeni sınav sistemine ilişkin açıklamalarda bulundu.

Yaptığımız iş ortaöğretime geçişle ilgili güncellemedir diyen Avcı, "Kısa vadede merkezi sınav sistemini kaldırıyoruz. Okulu öne çıkarıyoruz. Orta vadede çoktan seçmeli test sınavı yerine açık uçlu sınavlar yapmayı planlıyoruz." dedi.
 
2013-2014 eğitim-öğretim yılında ortaöğretime yaptığımız güncellemeyi anlatan Avcı, " Paylaşacaklarımız uzun yıllara dayanan çalışmanın sadece bir kısmı. Eğitim ve öğretim çok dinamik bir süreçtir, alt yapı güçlendikçe süreç güçlenir." diye konuştu.

KISA VADEDE MERKEZİ SINAV SİSTEMİ KALKIYOR


Kısa vadede merkezi sınav sistemini kaldırıyoruz diyen Avcı, "Okulu, sınıfı ve oradaki kazanımları ön plana çıkarıyoruz. Çoktan test yerine açık uçlu klasik sınavlar yapmayı, öğrencilere dağıtacağımız tabletlerden yararlandırmayı planlıyoruz. Sadece eğitim öğretim sürecinin değil yerleştirmede onların sosyal, sanatsal, sportif etkinliklerinin değerlendirildiği, bu yeteneklerinin güçlendirildiği bir yaklaşımı hayata geçirmeyi planlıyoruz."

DERSHANEYE İHTİYAÇ OLMAYACAK


"Sevgili çocuklar bu yıldan itibaren uygulanacak yerleştirme mantığı sayesinde okullara alternatif olarak ortaya çıkan kurumlara ihtiyaç duymayacaksınız. Ailenizle, arkadaşlarınızla daha fazla vakit geçireceksiniz. Ya sınava giremezsem, ya hasta olursam endişesi yaşamayacağınız bir süreci inşa etmeye çalışıyoruz."

KATILIMCILIK İLKESİ UYGULANDI

Bakan Avcı daha sonra konuşmasına şu şekilde devam etti: "Yeni uygulama bütün tarafların katkılarıyla oluşturuldu. Herkesin sesini, düşüncesini yansıttık. Katılımcılık ilkesi en geniş şekilde bu çalışmada uygulandı. Eğitim bir görev değil ağır bir sorumluluktur. Sorumluluğumuz çocuklarımıza, ülkemize ve dünyaya karşıdır. Eğitim hayat boyu devam eder gerçeğinden hareketle sistemi yeniledik. Bu sistemin hayata geçmesi için bakanlık bürokrasimiz, öğretmenlerimiz, kurumlarımız hazır."

TOPLAM 12 SINAV


Yeni ortaöğretime geçiş sisteminde öğrenciler 6 dersten toplam 12 sınava girecek. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılacak merkezi sınavlar sadece 8. sınıflarda uygulanacak. 6 ve 7 sınıflarda öğrenciler sınava girmeyecek. 6, 7 ve 8. Sınıflardaki yıl sonu başarı puanının yüzde 30’u, merkezi sınavların yüzde 70’i esas alınacak.

Merkezi değerlendirmeler her dönem iki yazılısı olan derslerden birincisi, üç yazılısı olan derslerden ise ikincisi olmak üzere, akademik takvime göre işlenen müfredatı kapsayacak şekilde yapılacak.

YANLIŞ DOĞRUYU GÖTÜRMÜYOR


Merkezi değerlendirmeler her dönem iki okul gününe yayılarak yapılacak o günlerde okullar tatil edilecek. Sorular çoktan seçmeli (4 seçenekli) olacak. Yanlış cevaplar doğru cevapları etkilemeyecek. Merkezi değerlendirmelere açık uçlu soruları da içerecek.

Öğrenciler merkezi sınavları kendi okullarında girecek. Öğretmenler merkezi sınavlara kendi okullarından farklı okullarda girecek. 

Bakan sistemi şöyle özetledi: "Ortaöğretim kurumlarına geçişlere tek bir sınavı ortadan kaldırıyoruz. Telafisi olmayan bir sınavın yerine yeni bir sınav getirmiyoruz.
Sene içinde zaten yapılmakta olan yazılı sınavlar var. Çocuklar sınıflarda yazılılara giriyorlar. Yaptığımız bu yazılılardan birer tanesini daha kontrollü yapmak. Çocuklar yine sınıflarına sınavlara girecekler. Sınav stresi yaşamayacaklar. Yanlışlar doğruları götürmeyecek. Bu yazılı sınavları daha denetimli hale getiriyoruz. İddia edildiği gibi 36 ayrı sınav söz konusu değildir."

OKUYUCU YORUMLARI ( 0 )

YORUM EKLE

ÇOK OKUNANLAR

POPÜLER GALERİLER

POPÜLER VİDEOLAR