Son güncelleme : 23 Şubat 2017 - 6:49
Hoş geldiniz sayın ziyaretçi ÜYE GİRİŞİ YENİ ÜYELİK

Haberbank.com

Çok Bulutlu İstanbul 21°C
  • Dolar : 3.581 - Yükselişte
  • Euro : 3.787 - Yükselişte
  • Altın : 142.384 - Düşüşte
  • BIST : 88531.28 - Aynı Seviyede
Müslümanlar birbirini öldürüyor
TBMM Çiçek, Ortadoğu'daki gelişmeleri değerlendirirken, ''Silahı başkaları veriyor, teknolojiyi başkaları veriyor, sonra Müslümanlar birbirlerini öldürüyor'' dedi.
Müslümanlar birbirini öldürüyor


0
TBMM Başkanı Cemil Çiçek,  Meclis'te, Kuveyt Parlamento Başkanı Merzuk Ali el-Ganim ve beraberindeki heyetle görüştü. 

Çiçek, Kuveyt heyetinin, yeni yasama döneminde TBMM'nin ilk konukları olduklarını, ayrıca Kuveyt'teki seçimin ardından parlamento heyetinin ilk ziyaretini Türkiye'ye yaptığını, bu nedenle ziyaretin ayrı bir anlamı olduğunu söyledi. İki ülke arasında köklü bir dostluk ilişkisi olduğunu belirten Çiçek, bu ilişkilerin, karşılıklı üst düzey ziyaretlerle daha da geliştiğini ifade etti.

Ortadoğu'da üzücü, can yakıcı gelişmeler yaşandığını ifade eden Çiçek, her gün Müslüman kanı aktığını söyledi. Çiçek, şöyle devam etti: 

"Dışarıdan baktığımızda; ölen Müslüman, öldüren Müslüman. Ve tekbir getirerek birbirlerini öldürüyorlar. Bir yerde bir yanlışlık var. Dini yorumlar farklı bile olsa, insanların, Müslümanların birbirlerini katletmelerine ne Allah izin verir ne Peygamber buna cevaz verir ne de insanın vicdanı bunu kabul eder. İslam dünyasında bu vahşet, İslam'la ilgili dış dünyada farklı bir görüntü ortaya çıkarıyor.

Neden bu kadar vahşet, cinayet ve insanlık dışı bir kısım gelişmeler İslam coğrafyasında oluyor? Bir yerde yanlış yapılıyor. Buna hep beraber kafa yormamız lazım. Tunus, Libya, Mısır, Suriye, Irak, Afganistan, Pakistan... Neredeyse vahşetin olmadığı İslam ülkesi kalmıyor. 

Türkiye olarak biz bu tablodan hem büyük üzüntü duyuyoruz hem de ciddi sıkıntılarla karşı karşıyayız. Bölgemiz her geçen gün etnik ve mezhepsel çatışma istikametine sürükleniyor. Ciddi riskler taşıyoruz. Türkiye olarak bizim politikamız son derece nettir. Hem bugün hem geçmişte. Bizim isteğimiz öncelikle ülkelerin egemenliğidir. İkincisi toprak bütünlüğüdür. Biz Ortadoğu'da coğrafyanın değişmesini istemiyoruz. Hiçbir nedenle bölünme istemiyoruz. Barış, huzur, istikrar ve refah istiyoruz. Buna zarar verecek hiçbir gelişmeyi biz olumlu karşılayamayız.

Ayrıca maalesef Ortadoğu, terör örgütlerinin eylem alanı haline dönüştü. Allah adına cinayet işlenmesini Allah kabul etmez. Aynı şekilde, devletin terör yöntemleriyle halkı sindirmesini de biz kabul edemeyiz. Hele hele kimyasal silahlar kullanarak çoluk, çocuk, genç, yaşlı, kadın, ihtiyar demeden böylesine bir katliamı, böylesine bir vahşeti asla kabul edemeyiz. 

Silahı başkaları veriyor, teknolojiyi başkaları veriyor, sonra Müslümanlar birbirlerini öldürüyor. Aralarını bulup barıştırmak isteyenler de bu teknolojiyi verenler. Biz bu kadar ahmak mıyız İslam dünyası olarak? Başkalarının oyununa her defasında niye düşüyoruz? 

Türkiye olarak demek istiyoruz ki  'Bu tablo iyi bir tablo değil. Bu gidiş iyi bir gidiş değil. Bu hepimizi huzursuz ediyor.' Türkiye bu olaylara hiçbir zaman ekonomik kayıplar açısından bakmadı. Dostluk ve kardeşlik hukuku çerçevesinde bir an evvel barışın, huzurun sağlanmasını ve akan kanın durmasını istiyoruz. Türkiye'nin bütün çabası, gayreti bunun içindir."

Harcanan para 2 milyar doların üzerinde"


Suriye'deki gelişmeler karşısında Türkiye'nin büyük kayıplara uğradığının da açık olduğunu belirten Çiçek, "Şu an Türkiye'de 500 binden fazla mülteci var Suriye'den gelen. Bizim kendi hükümet bütçemizden harcadığımız para 2 milyar doların üzerindedir. Bunun dışında vatandaşlarımızın harcadıkları var çünkü akrabaları geldi, aile bütçelerini etkiliyor. Ticari, ekonomik kayıplarımızın rakamlarının ifadesi bugün mümkün bile değil. Ama insan kaybının olduğu yerde biz ekonomik kayıpları öne çıkarmadık. Türkiye bu kadar kayba uğramasına rağmen tüm dünyadan, demokrasi, insan hakları, özgürlük adına nutuk çeken ülkeler dahil, bize yapılan katkı 140 milyon dolar civarındadır" diye konuştu.

OKUYUCU YORUMLARI ( 0 )

YORUM EKLE

ÇOK OKUNANLAR

POPÜLER GALERİLER

POPÜLER VİDEOLAR